سیستم های تحت شبکه

انواع کابل HDMI و کاربرد آن در دوربین مداربسته هایک ویژن

انواع کابل HDMI و کاربرد آن در دوربین مداربسته هایک ویژن

در دستگاه های صوتی و تصویری انتقال صدا و تصویر بین دستگاه گیرنده و فرستنده توسط ادوات و تجهیزات های مختلفی انجام می شود. توسعه دهندگان این سیستم ها همواره در تلاشند تا آسان ترین و بهترین راه حل را به کاربران ارائه دهند.

دوربین های مداربسته نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یکی از تکنولوژی هایی که در این زمینه ابداع گردید تکنولوژی کابل HDMI (High-Definition Multimedia Interface  است که به معنی رابط چندرسانه‌ای است. این نوع از کابل ها توانایی انتقال همزمان صدا و تصویر را با کیفیت بالا دارند که در سیستم های مداربسته نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه های DVR که در حال حاضر در بازار موجود اند معمولا دارای پورت های مختلفی از جمله VGA ،LAN ،HDMI و … هستند. کارکرد کابل های HDMI بسیار آسان و با کیفیت بوده به همین دلیل از محبوبیت بیشتری در تجهیزات دوربین های مدار بسته برخوردار اند. این کابل ها در انواع مختلفی تولید و ارائه می گردند که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم اما ابتدا لازم است به دو نکته بسیار مهم توجه نمایید:
    1. نوع خروجی/ورودی در مانیتور و DVR: در زمان انتخاب کابل HDMI باید به نوع خروجی و کیفیت دستگاه DVR و همچنین توانایی و کیفیت پخش مانیتور توجه نمود. زیرا بسیاری از نمایشگر ها توانایی پخش تصاویری با کیفیتی برابر با 720P و یا 1MP را دارا هستند در حالیکه برخی از دستگاه های DVR می توانند تصاویری FULLHD ارئه دهند. لذا بهتر است قبل از اتصال، تنظیمات خروجی HDMI در  DVR را کنترل نمود.

د
    2. قدرت انتقال کابل و فاصله بین  DVR و نمایشگر: کابل های HDMI در اندازه های مختلفی در بازار یافت می گردند و از این نظر محدودیتی نداشته چنانکه حتی با طول 40 متر نیز در بازار عرضه ی شوند. اما استفاده از کابل های با طول 5 متر در سیستم های مداربسته رایج تر است. می توان گفت کیفیت و توانایی انتقال تصویر و صدا در کابل HDMI تا حدود زیادی با متریال بکار رفته، طول، و ضخامت آن رابطه مستقیم دارد. در نصب یک سیتم مداربسته می توان از تقویت کننده سیگنال HDMI در صورت استفاده از کابل های بلند استفاده نمود.
انواع کابل HDMI
 HDMI نوع 1

    در سال 2004 به بازار عرضه گردید
    دارای قابلیت ارائه تصاویری با کیفیت 1080*1920 پیکسل
    عمل انتقال صدا را از طریق 8 کانال با فرکانس 192 HTZ انجام می دهد
    دارای کابل تک برای انتقال صدا و سرعت انتقال تصویر در آن برابر با 490 مگابایت در ثانیه است

د
    
HDMI هایک ویژن     
د
HDMI نوع 2

    در سال 2005 به بازار عرضه گردید
    داری قابلیت ارائه تصاویری با کیفیت 2160*4096 مگاپیکسل
    عمل انتقال صدا را از طریق 32 کانال با فرکانس 1536 KHTZ ارائه می دهد.
    دارای قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی های محافظتی در فرمت  DVD Audio است

د
د
HDMI نوع 1.3

    در سال 2006 به بازار عرضه گردید.
    به دلیل پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC این نسخه قابلیت نمایش جزئیات بیشتری از رنگ ها را در تصویر دارد.
    دارای کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر پهنای باند 1.02 گیگابایت در ثانیه می باشد
    از فرمت های صوتی Dolby True HD  و DTS-HD جهت اتصال به تقویت کننده های خارجی پشتیبانی می کند.

د
    HDMI هایک ویژن
HDMI هایک ویژن     
د
HDMI نوع 1.4

    در سال 2009 روانه بازار گردید و در واقع نسخه بهینه شده HDMI 1.3 است
    دارای قابلیت های افزوده ای چون ساپورت D3 و شبکه است.

د
د
HDMI نوع 2

    در سال 2013 به بازار عرضه گردید
    قابلیت انتقال تصویر با سرعت 18 گیگابایت بر ثانیه
    این نسخه قابلیت نمایش تصاویر با کیفیت Utra HD را داراست
     ارسال دو تصویر به یک نمایشگر
    انتقال همزمان چهار جریان صدا به چندین کاربر
    انتقال صوتی 32 کانال با فرکانس 1536 کیلوهرتز به صورت غیرفشرده
    وجود فناوری CEC در آن که جهت کنترل تجهیزات مداربسته و ارسال فرمان به آنها مورد استفاده قرار می گیرد

د
    HDMI هایک ویژن

لازم به ذکر است که معمولا از HDMI نسخه 1 در دستگاه های DVR و NVR استفاده می گردد. استفاده از کابل های HDMI با خاصیت نویزگیر می تواند بازده بیشتری در انتقال صدای با کیفیت داشته باشد.
تفاوت VGA و HDMI در دوربین مدار بسته

(VGA (Video Graphics Adapter و (HDMI (High Definition Multimedia Interface هر دو، از استانداردهای ویدئویی هستند که در دنیای فناوری های امروزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. تفاوت اصلی این دو با یکدیگر در فرمت اطلاعاتی است که انتقال می دهند. VGA یک استاندارد آنالوگ است در حالی که HDMI یک استاندارد دیجیتال است. هرکدام از آنها دارای مزایا و معایبی می باشند. تکنولوژی VGA بسیار قدیمی تر بوده و توسط شرکت IBM برای رایانه هایشان ابداع شده است. پس از آن بسیاری از تولیدکنندگان PC به آن روی آورده و دیری نگذشت که وجود آن در تمامی کامپیوترها فراگیر شد.

از طرف دیگر HDMI  تکنولوژی نسبتا جدیدتری محسوب می گردد و توسط گروهی از تولیدکنندگان الکترونیکی ابداع شده تا یک استاندارد جدید برای انتقال سیگنال های دیجیتال بین دستگاه های مختلف جایگزین فناوری های قبلی شود. اختراع HDMI نوآوری بسیار مهمی بود، به ویژه با ظهور تلویزیون های با کیفیت تصویر بالا و پخش کننده های رسانه ای که استانداردهای آنالوگ موجود مانند VGA نمی توانستند عملکرد قابل قبولی برای آنها داشته باشند.

از آنجا که VGA تنها برای انتقال سیگنال های ویدئویی طراحی شده است لذا نمی تواند هیچ نوع سیگنال دیگری را انتقال دهد و برای انتقال سیگنال های دیگر برای مثال سیگنال های صوتی یک کابل دیگر مورد نیاز است. اما در کابل HDMI اینگونه نیست این کابل ظرفیت بسیار بالایی داشته و می تواند سیگنال های بین یک تلویزیون HD و یک دستگاه پخش را بخوبی منتقل کند. مهم ترین قابلیت کابل HDMI در انتقال همزمان صدا و تصویر است. این کابل می تواند سیگنال های ویدئویی را، تا 8 کانال صوتی دیجیتال و یک کانال CEC را برای ارتباط بین دستگاه ها انتقال دهد. این امر بسیار مهم است زیرا به جای 3 تا 8 کابل تنها به یک کابل برای اتصال به دستگاه ها نیاز خواهید داشت. به طور خلاصه از تفاوت های عمده کابل HDMI و VGA می توان به موارد زیر اشاره نمود:

    VGA یا استاندارد آنالوگ است در حالیکه HDMI یک استاندارد دیجیتال است.
    تکنولوژی VGA بسیار قدیمی تر از HDMI است.
    VGA تنها می تواند سیگنال های ویدئویئی را انتقال دهد در حالیکه HDMI انواع دیگری از سیگنال ها را بطور همزمان انتقال می دهد.
    VGA معمولا در سیستم های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد اما HDMI در نمایشگرها و پخش کننده های HD نیز کاربرد فراوانی دارد.

 

دوربین های مدار بسته TurboHD هایک ویژن

دوربین های مدار بسته تحت شبکه هایک ویژن

دوربین های مدار بسته آنالوگ هایک ویژن